22 Ağustos 2012 Çarşamba

Sehpa Yenileme :)

Merhaba blog dostlarım uzun zamandır aranızda olamadım, inanın bu zaman zarfında sizleri ve bloglarınızı gezmeyi çok özledim.

Ama yepyeni projelerle aranıza dönüyorum.

Sehpa Yenileme

Uzun zamandır evde bulunan bir sehpayı yenilemek istiyordum ve sonunda başardım. Detaylı resimlerine çekemedim ama kısaca anlatmaya çalışağım yapım aşamalarını..

İlk olarak sehpamızı bir güzel zımparalıyoruz. ( Bu işlem büyük nesnelerde biraz uzun sürüyor canınızı sıkabilir ama sakın yılmayın. )

Zımparalama işlemi bittikten sonra nemli bir bez yada kolanyalı mendille güzelce temizliyoruz.

Şimdi boya zamanı :) ben siyah ve beyaz konbinasyonunu tercih ettim ama sizler istediğiniz renk kombinasyonlarınızı kullanabilirsiniz. 

İlk önce bir kat siyah boya atıp kurumasını bekliyoruz ve ardından tek olarak kapanmaz ise ikinci siyah katı atıp kuruduktan sonra zımparalama işlemi yapıyoruz. ( Genelde siyahta tek kat kapatır ama olsun işi sağlama almak lazım dimi :)

Şimdi bu sehpada mumla eskitme tekniğini denedim o yüzden mumuzu alıp sehpamıza sürüyoruz ve ardından mumkalıntılarını temizliyoruz ki beyaz boyayı yaparken pürüzlü olmasın.

Evet artık beyaz boyayı sürmeye geldi sıra ve ilk katı atıp kurumasını bekliyoruz. Ardından ikinci katıda atıp işlemimizi tamamlıyoruz. ( Mumla eskitme yaptığımız için beyazın birinci katından sonra zımpara yapmıyoruz. Siyahı tamamen kapattıktan sonra zımpara yapacağız ki işlem tamamlansın.)

Zımparalama işlemine geçiyoruz. Eskitmek istediğimiz yerleri zımparalayıp bir güzel temizliyoruz.

Ve son olarak ta ben sehpanın üst kısmına resim transfer tekniği uyguladım. Sizler istediğiniz teknikte yapabilirsiniz. 









Umarım iyi bir şekilde anlatabilişimdir. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...







2 yorum:

  1. Çok güzel anlatmışsınız sehpada çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler yorumunuz için aslında benim sizlere teşekkür etmem lazım sizlerin bilgileri ve anlattıkları sayesinde çok şey öğrendim ve yapabiliyorum. Ne kadar kursa gitmek istesemde zaman sorunu nedeni ile olmuyor bir türlü o yüzden birbirine yardımcı olan tüm blog dostlarımı buradan sonsuz teşekkürler..

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...